733-757-888
| Zaloguj się Załóż konto Schowek (0)
Strona główna » Blog » Właściwości zakwasu chlebowego wspierające zdrowie

Właściwości zakwasu chlebowego wspierające zdrowie

Data dodania: 13-04-2022

Jednym z produktów starej receptury, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność, jest zakwas chlebowy. Jest on wytwarzany na bazie sfermentowanego ciasta, które powstaje z połączenia mąki i wody. Nie wszyscy wiedzą, że może wspierać zdrowie i dostarczać organizmowi wielu składników odżywczych. Jakie związki zawiera poza kulturami bakteryjnymi? Czym wyróżniają się wytwarzane przy jego użyciu kosmetyki chlebowe? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie. Zobacz!

Zakwas chlebowy – tradycyjny produkt naturalnej fermentacji

Przez wiele tysięcy lat człowiek do przyrządzania chleba wykorzystywał zakwas. Zmieszanie mąki z ciepłą wodą i pozostawienie jej w ciepłym miejscu powodowało rozwój bakterii kwasu mlekowego, które odgrywają kluczową rolę w procesie fermentacji. Pod tym pojęciem kryją się naturalne zjawiska fizjologiczne wywoływane przez mikroorganizmy, które mają dobroczynne działanie. To właśnie one wzbogacają kwas chlebowy o wartości odżywcze, eliminują toksyny i rozkładają niekorzystne związki znajdujące się w nieprzetworzonej żywności. Wytwarzanie zakwasu zostało nieco zapomniane wraz z nadejściem XVII wieku. Wtedy to do produkcji chleba na skalę przemysłową zaczęto stosować drożdże.

Co dokładnie znajduje się w zakwasie chlebowym?

Naturalny zakwas chlebowy, który był doskonale znany naszym przodkom, stanowi prawdziwą skarbnicę witamin, minerałów oraz kwasów organicznych. W jego składzie występuje duża ilość witamin z grupy B, które są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego oraz utrzymania błon śluzowych i skóry w dobrej kondycji. Nie brakuje w nim również magnezu, cynku oraz selenu. Dostarczanie tych mikroelementów do organizmu jest istotne z tego względu, że biorą one udział w wielu ważnych procesach biochemicznych. Kwas chlebowy to ponadto bardzo dobre źródło łatwo przyswajalnego błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit, ogranicza wchłanianie tłuszczu oraz wspomaga rozwój pożytecznych bakterii w układzie pokarmowym.

Jakie właściwości ma zakwas chlebowy?

Zawarte w kwasie chlebowym związki prebiotyczne mogą korzystnie wpływać na trawienie, przyspieszają przemianę materii, a także przyczyniają się do stymulacji układu immunologicznego. Żywe kultury bakterii są też niezbędne do produkcji niektórych witamin, zwłaszcza tych z grupy B. Istotną zaletą zakwasu jest też fakt, że ma on duży potencjał antyoksydacyjny. Oznacza to, że może spełniać się jako antyutleniacz i redukować wolne rodniki, które stanowią przyczynę wielu poważnych chorób, a także powodują przedwczesne starzenie się organizmu.

Kwas chlebowy i jego zastosowanie w kosmetyce

Trend nawołujący do powrotu do natury sprawił, że zakwas na nowo powrócił do łask. Dziś ten tradycyjny staropolski produkt jest wykorzystywany nie tylko w branży spożywczej. Jego naturalność doceniła też kosmetyka, czego przykładem są innowacyjne preparaty pielęgnacyjne stworzone przez markę Aquafarina Fermenti. Kosmetyki chlebowe są unikatowe na skalę światową, bo są produkowane na bazie zakwasu, w którym podczas fermentacji namnażają się związki mające korzystny wpływ na skórę. Naturalne mydła, kremy i szampony zawierające enzymy oraz pożyteczną florę kwasu chlebowego pozwalają zadbać o kondycję całego ciała, dogłębnie je odżywiając i otulając zapachem świeżo wypiekanego pieczywa. Produkty po brzegi wypełnione dobroczynnymi substancjami mogą nawilżać, regenerować oraz opóźniać procesy starzenia się skóry.

Wyjątkowe produkty chlebowe pomagają zadbać o urodę!

Wynaleziony przez Słowian zakwas chlebowy przeżywa dziś renesans popularności. Jeśli do tej pory kojarzył się Ci głównie z kuchnią i jedzeniem, zachęcamy do wypróbowania go w pielęgnacji ciała. Kosmetyki chlebowe Aquafarina Fermenti z drożdżami, witaminami i minerałami mogą pomóc zadbać o kondycję zarówno zdrowego, jak i przesuszonego naskórka. Ich lekko kwaśny odczyn może wspomóc utrzymanie fizjologicznego mikrobiomu i wzmocnić ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Zachęcamy do sprawdzenia na własnej skórze, jak wiele dobrego mogą zdziałać preparaty na bazie naturalnego zakwasu!


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
 
        alt            alt              "Rozliczenia transakcji kartą kredytową i e-przelewem przeprowadzane są za pośrednictwem Dotpay.pl".
 
Project by: TREjka | Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
{__CONTACT_LEADER}